ایروان Ереван Yerevan Երևանի Erévan ერევანი

ارمنستان Армения Armenia Հայաստան Arménie სომხეთი
 
ژاپن از بهبود روابط ترکیه و ارمنستان استقبال کرد
ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢  

وزارت امور خارجه ژاپن با صدور بیانیه ای از امضای موافقتنامه میان جمهوری ترکیه و جمهوری ارمنستان در راستای بهبود روابط میان دو کشور استقبال کرد.دراین بیانیه که نسخه ای از آن روز پنجشنبه درا ختیار خبرگزاری ایرنا قرار گرفت، آمده است: دولت ژاپن از موافقتنامه ای که بر اساس آن دو کشور موافقت کرده اند تا نشستهای مشورتی مشترک را برای بهبود روابط فی مابین در زمینه های مختلف آغاز می کنند، استقبال کرده است.
در این بیانیه خاطرنشان شده است که این موافقتنامه با میانجیگیری کشور سوئیس میان جمهوری ترکیه و جمهوری ارمنستان به امضا رسیده است.
در ادامه این بیانیه آمده است : دولت ژاپن از توسعه تلاشها میان ترکیه و ارمنستان برای عادی سازی روابط که زمینه برقراری صلح و ثبات در منطقه را فراهم می کند، استقبال می نماید.
دولت ژاپن همچنین ابراز امیدواری کرده است که ترکیه و ارمنستان در راستای بهبود روابط فی مابین در زمینه های مختلف و عادی سازی این روابط تلاشهای بیشتری انجام دهند.
در سی ام آگوست سال جاری میلادی (9 شهریور) ترکیه و ارمنستان با میانجیگیری سوئیس ، پروتکل برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور و همچنین پروتکل روابط مشترک را به امضا رساندند.
بر اساس این پروتکلها کمیته های مشورتی از سوی دو کشور در طی شش هفته پس از امضای این پروتکلها تشکیل می شوند و سپس از سوی پارلمانهای آنها نیز به تصویب نهایی می رسد.
وزارتخانه های امور خارجه ترکیه ، ارمنستان و سوئیس دوشنبه شب با صدور بیانیه مشترک از توافق" آنکارا" با "ایروان" برای آغاز روند بهبود مناسبات خبر داده بودند.
مذاکرات غیر علنی میان ترکیه و ارمنستان با میزبانی و میانجیگری سوئیس از حدود دو سال پیش آغاز شده بود