ایروان Ереван Yerevan Երևանի Erévan ერევანი

ارمنستان Армения Armenia Հայաստան Arménie სომხეთი
 
آیا در پرواز شماره 7908 تهران-ایروان برای حزب الله محموله سلاح جاسازی شده بود؟؟
ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱  

"سروب کاراپتیان" رییس اداره امنیت پرواز اداره کل هواپیمایی کشوری ارمنستان به خبرگزاری «نووستی-ارمنستان» گفت این خبر که گویا در هواپیمایی که روز 15 جولای در مسیر تهران-ارمنستان سقوط کرد، سلاح برای جنبش رادیکالی "حزب الله" لبنان قرار داشته صحت ندارد.

پیش از این برخی از رسانه های گروهی خارجی خبر منتشر ساختند مبنی بر اینکه گویا دلیل سانحه هوایی در ایران انفجار در بخش بار هواپیما بوده که در آن مهمات و تسیلحات برای "حزب الله" حمل می شده است.

بعنوان مثال دیروز روزنامه " Corriere della Sera" ایتالیا به نقل از منابع خود در خاور نزدیک اطلاع داد که دلیل سانحه هوایی در نزدیکی قزوین انفجار در بخش بار هواپیما بوده است. بر اساس گزارش این روزنامه در هواپیما مهمات و جاشنی های انفجار قرار داشت که برای "حزب الله" در نظر گرفته شده بود.

فرستنده این محموله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده است. منابع روزنامه ادعا می کنند که مهمات قرار بود به ارمنستان و بعد از آنجا از راه زمینی به ترکیه منتقل و سپس از آنجا از طریق سوریه به جنوب لبنان حمل شود.

کاراپتیان گفت: ما چنین اطلاعی نداریم. این خبر بی اساس است. نشر چنین اخباری یک گام غیر دوستانه نسبت به ارمنستان محسوب می شود. به گفته وی مهمات و تسلیحات در هواپیماهای مسافربری حمل نمی شوند.

کاراپتیان تاکید کرد که کمیته هوایی بین دولتی به این نتیجه رسید که دلیل این سانحه هوایی آتش سوزی در موتور هواپیما بوده است.

به غیر از این به گفته وی در صورت انفجار مهمات و تسلیحات در هواپیما، سانحه هوایی به طور دیگری شکل می گرفت و هیچ دلیلی برای تردید کردن در نتیجه کمیسیون بین المللی وجود ندارد. این کارشناس افزود: انفجار و نقص فنی در موتور دو چیز جداگانه است. اگر انفجاری رخ می داد، در داخل هواپیما بود اما موتور در بخش دم هواپیما قرار گرفته است.

وی قاطعانه امکان حمل مهمات در هواپیمای مسافربری بعلاوه از طریق خاک ارمنستان را رد می کند. کاراپتیان اظهار داشت: این شایعه است و گامی علیه ارمنستان محسوب می شود. آنها از روابط نزدیک ارمنستان و ایران ناراحتند و می خواهند آن را لکه دار کنند. وی افزود: آنها چه فکر می کنند، یعنی ارمنستان اینقدر بی صاحب است؟

رییس اداره امنیت پروازی اداره کل هواپیمایی کشوری ارمنستان تاکید کرد: هیچ خبری دال بر وجود مهمات و سلاح در هواپیما وجود ندارد. کلیه سخنان در این رابطه بی اساس هستند.

لازم به یادآوری است که هواپیمای توپولف-154 شرکت هوایی کاسپین در مسیر تهران-ایروان، روز چهارشنبه 15 جولای دقایقی بعد از بلند شدن از باند فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران در حومه قزوین سقوط کرد. هر 153 مسافر هواپیما و 15 خدمه آن در اثر این سانحه کشته شدند. بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ارمنستان 35 نفر از ارامنه از جمله پنج نفر از اتباع ارمنستان جز سرنشینان این هواپیما بودند

سقوط مرگبار پرواز شماره 7908 تهران-ایروان