انکار بس است، پذیرش

٢۴ آوریل سالروز نسل کشی ١۵٠٠٠٠٠شهروند ارمنی در امپراتوری عثمانی ست.رخدادی تاریخی که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.این نسل کشی را می توان نخستین نسل کشی قرن نامید و به عبارتی لکه ننگی بر تاریخ ترکیه.ارمنیان ترکیه، که به نوعی ثروتمندین ترین طبقه عثمانی بودند اموالشان به یغما رفته و حتی فرهنگ غنی شان در زیر نیزه های سربازان عثمانی قرار گرفت.کلیسا هایشان به آتش کشیده شد،آموزش و ترویج زبان مادریشان ممنوع شد و ... هم اکنون در سال 2010 خواسته ارمنیان جهان به رسمیت شناختن این رخداد تاریخی از سوی ترکیه و صیانت از فرهنگ،تاریخ و کلیساهای ارمنیان ترکیه است.آیا این خواسته بزرگی است؟

... و الله قاصم الجبارین...

 

در زیر نوشتاری به قلم آ.الله وردی آمده است:

 

 

هنگامیکه در تابستان سال 1914 دنیا در آتش جنگ جهانی اول شعله ور شد و توجه اروپائیان به رویدادهای جنگ معطوف گردید، دولت وقت ترکیه فرصت مناسبی یافت تا مساله ارامنه را برای همیشه حل کند. کاری که هیچکدام از سلاطین قبلی عثمانیان و بویژه سلطان عبدالحمید موفق به انجام آن نشده بودند یا بهتر بگوئیم فرصت آن را بدست نیاورده بودند .  در آن زمان ترکان جوان تحت کمیته اتحاد و ترقی ، زمام امور را در دست داشتند .  سه تن از رهبران اصلی این حزب به نامهای محمد طلعت پاشا وزیر اعطم وقت ترکیه ، اسماعیل انور پاشا وزیر جنگ و احمد جمال پاشا و.یر درایداری که اندیشه های پان ترکیستی نژاد پرستانه و گرایش به آلمان داشتند،  در راس امور قرار گرفتند .  انهدام کامل نژاد ارمنی توسط این کمیته و بویژه سه شخص فوق به شکلی دقیق ، برنامه ریزی شده و محرمانه طرح ریزی شد .

آنها برای اجرای این سیاست غیر انسانی ، ابتدا مردان بین 15 تا 50 ساله را به بهانه بردن به جبهه های نبرد به ارتش فراخواندند .  همچنین دستور صادر شد هر کس که اسلحه دارد باید به ارتش تحویل دهد و هر آنچه که ممکن است در خلال جنگ مورد احتیاج ارتش قرار گیرد نظیر لباس ، قاطر ، غذا و غیره را ضبط خواهد نمود .  ولی جالب آنجاست که دولت فقط اموال ارامنه را به نفع ارتش ضبط می نمود .  ماموران جمع آوری اموال وقتی به خانه های ارمنی وارد می شدند ، همه چیز را اعم از اینکه مورد احتیاج ارتش باشد یا نباشد ، نظیر لباسهای زنانه ، اشیای زینتی و تزئینی و غیره را جمع کرده و با خود می بردند .

سرانجام در روز 24 آوریل 1915 بدستور دولت عثمانی حدود 300 نفر از رهبران، روحانیون، اندیشمندان،نویسندگان و سیاستمداران ارمنی دستگیر شده و پس از انتقال به کشتارگاه همگی آنها بجز اسقفی به نام کومیتاس « او نیز هوش و هواس خود را در اثر آنچه که دیده بود ، از دست داد »  بطرز فجیعی سلاخی شدند و این سرآغاز قتل عام بود.  همچنین در همان روز حدود 5000 نفر از ارامنه استامبول در کوچه ها و منازلشان بقتل می رسند .

آنان سپس سربازان ارمنی در جبهه های جنگ را خلع سلاح کرده و پس از انتقال آنان به گردان های بیکاری در پشت جبهه « راه سازی و خدمات »  آنان را گروه گروه بقتل رساندند .  رهبران و کسانیکه توانایی هدایت و رهبری مردم را داشتند .  بقتل رسیدند ، مردان و کسانیکه نیروی مقاومت جامعه ارمنی محسوب می شدند .  در ارتش بقتل رسیدند .  حالا دیگر دولت بزرگ عثمانی مانده بود و ملت بی دفاع ارمنی بدون هیچ رهبر و مغز متفکری .  دیگر چه چیز می توانست مانع اجرای سیاست ضد بشری آنان گردد ؟

سرانجام زمانیکه اوضاع بر وفق مراد بود، آنها به شهرها و روستاهای ارمنی نشین رفته و آنها را به این بهانه که در منطقه جنگی قرار دارند و باید به جاهای امن منتقل شوند ، از خانه هایشان بیرون کشیدند .  ماموران حتی فرصت نمی دادند تا آنان غذا ، لباس و لوازم ضروری را به همراه خود بردارند .  آنان دسته های ارمنی را که بیشتر آنها را زنان ، کودکان و سالخوردگان تشکیل می دادند ، بصورت کاروان هایی بطرف تبعیدگاه روانه می ساختند .  تبعید گاهی که برای آنان در نظر گرفته شده بود،  صحرای مرکزی سوریه واقع در منطقه درالزور در نزدیکی شهر حلب  بود، جائیکه قرار بود در زیر آفتاب سوزان از تشنگی و گرسنگی بمیرند .  ماموران ترک از رسیدن هر گونه آذوقه و مواد غذایی به ارامنه ، به شدت جلوگیری می کردند .

دولت برای سرعت بخشیدن به کشتار ارامنه ، گروه هایی را از زندانیان جنایتکار و بیرحم ترک و کرد ، تشکیل داد .  آن زندانیان به شرط شرکت در کشتار کاروان های تبعیدی ارمنی از زندان آزاد می گشتند .  آنها در سر راه مسیر کاروان های تبعیدی قرار گرفته و تا آخرین نفر را به وحشیانه ترین شکل قتل عام می کردند و اندک چیزهایی هم که داشتند غارت می کردند .  هر شب تا به صبح چندین نفر از افراد هر کاروان کشته و چندین دختر ربوده می شدند .  آنان تعداد مردان معدودی را هم که در دسته ها بودند، از دسته ها جدا کرده و بطر فجیعی قصابی می کردند .  زنان خوش صورت ارمنی را جدا کرده و با خود می بردند .  ژاندارمهای ترک تبعیدیان را زیر تازیانه و شلاق و با سر نیزه به جلو می راندند .  کودکان را از مادران خود جدا کرده و بقتل می رساندند تا راحت تر بجلو حرکت کنند .

Armenian Genocide,Never Again 

برای ادای احترام به قربانین این فاجعه،در این سایت یک شمع روشن کنید

Respect Victims of Armenian Genocide By Light a Candle Here

http://www.candle.direct.am/

تاکنون ٨۵٨۶٢ ایرانی در این سایت شمع روشن کرده اند.

 انکار بس است،پذیرش

/ 36 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید مرتضی حسینی

ممنون علی جان ...دوست داشتم شمعی بیافروزم نشد .... سلام... با مطلب به انتظارت می مانم ای هموطن....به روزم وچشم به راه زیارت دوستان...

سید مرتضی حسینی

بعضی از دوستان کم لطفی می کنند ....منطق اسلام ناب محمدی ..منطق صلح وعشق ودوستی است ..عشق به هم نوع جدا از هر دین ومذهب ومسلک وزبان....واین ریشه در منطق عقل هم دارد ...مسلمان واقعی یعنی اوج هم نوع دوستی ...بابا ما که یه حیوون زخمی یا گرفتار شده ببینیم دلمون به درد می آد وکمکش می کنیم چطور به مسئله همچین بزرگی بی تفاوت باشیم...گیریم در زمانی عده ای از سردمداران حکومتشان زر اضافی زدند یا کار ناشایستی کردند آیا تمام آن ملت باید بها دهند...مگر صدام کم بدی بما کرد کم جوان از ما گرفت کم خانوادهها را داغدارنمود آیا ما امروز با ملت عراق دوست وحامی آنها در اشغالگریهای استکبار نیستیم این وظیفه انسانی اسلامی ماست...چون کربلای ما آنجاست مردمانشان را به جرم ارباب گذشتشان دار نمی زنیم نه این انسانیت ماست...ارمنی هم انسان است مسیح هم پیامبر مقرب پروردگار..

محمود

آقا احمد از مشهد م ابرای هرظلمی که تودنیا رخ میده باید قلبمان به درد بیاید فرقی نمیکند مسلمون یا غیر مسلمون باشند در هر حال انسانند پایدار باشید.

رهگذری از دیار پارس

ترکها یا بهتر بگویم تارو تخمه مغولها در قرون گذشته جز نابودی و سیاهی و بدبختی برای ما ایرانیان ارمغانی نیاورده اند . این قوم در ابتدایی ترین سطوح مدنیت متوقف شده اند و هنوز همان حسهای غارنشینی و توحش بر سراسر ذهن و جانشان فرمان می راند . با همه چیز و همه کس دشمنند و وحشیگری برایشان افتخار. به قول رهبر بزرگشان آتاترک که می گوید : " ترک تنها با ترک دوستی میکند " اینها برای هیچ ملت دیگری ارزشی نمی شناسند و اگر هم ادعا می کنند بنا به مصلحت روز بوده است . البته حساب آذریهای ایرانی تبار از پانترکهای خونخوار جداست .آن خطه مهد ایران بوده است و خواهد ماند و هموطنان اصیل ما همیشه با صفات انسانی خود از این گروه قابل تفکیک بوده اند .

ساجد

سلام. امیدوارم این مسئله واقعیت نداشته باشه. گرچه تو دنیا از افراد بد طینت حالا در لباس هر دین و مسلکی از این آدما پیدا شده. چه در یوگسلاوی به دست صرب ها ، چه در ایران به دست مغول ها-اسکندر- صدام- منافقین و ... چه در لبنان به دست اسرائیل و فالانژها و چه فلسطین به دست صهیونیست ها و چه در عراق به دست امریکا و جاهای دیگه ی دنیا.

یاشار

خاک بر سرت ای رهگذری از دیار پارس، اگه اطلاع نداری که بایستی دنبال حقیقت بری و اگه اطلاع داری که نفرین بر مسلمانی تو، ما اهالی سلماس هنوز هم خاطره کشتار ارامنه به اسم "جیلوها" را از یاد نبرده ایم، 70 سال پیش به پاس خیانت فارسهای بیشعور مرکز نشین، مردم آذربایجان غربی توسط ارامنه خونخوار و داشناکها در خون خود غلطیدند تا این جیگر گوشه ایران ، همچنان جزئی از خاک ایران باقی مانده و امروز با نام کشور جعلی ارمنستان بزرگ!! نباشد . خاک بر سر هر انسان بیشعور که حقیقت را نمیخواهد

naser

سلام من فقط میتونم بگم همه جا خوب و بد پیدا میشه. همه این کشتار ها برای حفظ قدرته.بعضی ها یه جا میکشند و بعضیها طی سالیان دراز. این وسط فقط کودکان و افراد غیر نظامی که فقط می خوان زندگی کنند نابود میشوند.قدرت کثیفه و باعث میشه این کارا از بشر سر بزنه.مطمن هستم زجری که کشیدن بی پاسخ نمی مونه وقاطلین در عضاب اخروی گرفتارند.روحشان شاد

ای کاش از کشتار مردم قره باغ آذربایجان هم چیزی مینوشتی - اون همه کشته ،1 میلیون آواره وای بر شما.

سولدوزلو تورك

بر اساس آيات قرآن كريم تسلط و برتري غير مسلمان بر مسلمان حرام است(اصل نفي سبيل).تف بر ريش و پشم حجج اسلام ها و آيت ا...هاي شكم باره ايران به اصطلاح اسلامي كه حكم خدا را نفي مي كنند و ارمني خونخوار را دوست و برادر خود مي خوانند.به خواست خدا و با همت تركان ايران،تركيه و آذربايجان كاري خواهيم كرد كه كشوري به نام ارمنستان وجود نداشته باشد.