53 برنده جایزه نوبل،خواستار بهبود روابط ترکیه و ارمنستان شدند

53 برنده جایزه نوبل، از جمله «جان مکسول کوئتزی» و «وول سویینکا»، برندگان نوبل ادبیات در سال‌های 2003 و 1986 در نامه‌ای خواستار بهبود روابط ترکیه و ارمنستان شدند.

به گزارش خبرگزاری فاکس نیوز، در این نامه ، برندگان جایزه نوبل از دولت ترکیه خواسته‌اند تا به تبعیض‌ها علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی پایان داده و در قانون جزایی خود، در بخشی که به عنوان «اهانت به ملت ترک» تعریف شده، تجدید نظر کند. 

در حال حاضر تایید کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی در جنگ جهانی اول از مصداق‌های این جرم به شمار می‌رود. 
این افراد همچنین طرفین را دعوت به بازگشایی مرز دو کشور و مذاکره و حل اختلافات بر سر مساله کشتار ارامنه کرده اند.در این نامه به قتل «هرانت دینک» سردبیر ارمنی روزنامه دو زبانه ترکی – ارمنی «آگوس» که در استانبول منتشر می‌شد نیز اشاره‌ای شده است. 

«دینک» در پی فعالیت‌ها و تحقیقاتش درباره کشتار ارامنه، روز 19 ژانویه در نزدیک دفتر کارش در استانبول توسط ناسیونالیست‌های افراطی ترک به قتل رسید. 

در بین 53 نفری که این نامه را امضا کرده‌اند، اسامی افرادی مانند «الی ویزل»، نویسنده، «مایرید کوریگان»، و «بتی ویلیامز» به چشم می‌خورد که هر سه از برندگان جایزه صلح نوبل هستند.

/ 3 نظر / 12 بازدید
خود خودم

سلام دوست گلم! من هم شما لینک کردم امیدوارم که موفق باشین !منتظرحضورتان هستم

ش

دیدار محرمانه وزیر احمدی نژاد و وزیر اسرائيلی جهان نيوز : در حالی که تا ساعاتی دیگر اولین جلسه هیات دولت به صورت رسمی در جوار حضرت امام رضا برگزار خواهد شد مراسم بدرقه وزیران دولت نهم نیز به همین مناسبت برگزار می شود. اما نکته جالب توجه در این میان پست هایی است که برای وزیران سابق در نظر گرقته شده است. بر اساس این گزارش، زاهدی در دوران تصدی وزارت علوم با شرکت در اجلاس سزامی 2008 در کشور اردن بر خلاف قواعد و رسوم دیپلماتیک جمهوری اسلامی نه تنها با وزیر رژیم صهیونیستی در این اجلاس شرکت می کند بلکه به دور از چشم دوربین ها و اصحاب رسانه و در پشت درهای بسته به مذاکره با رالب (راغب) مجادله ، وزیر علوم وقت رژیم صهیونیستی می پردازد. هر چند تلاش های بسیاری برای رسانه ای نشدن این اتفاق انجام شد اما زمزمه سفارت زاهدی سایت جهان را بر آن داشت تا با انتشار عکس هایی از این دیدار مسئولان عالی دولت و مقامات دیپلماسی کشور را در انتخاب افراد آگاه به شئونات انقلاب اسلامی یاری کند

حمیده

واقعاَ صلح بهتر از جنگه به امید روزی که حداقل روابط کشورهای همسایه بهتر از این باشه