پارلمان ترکیه و تصمیم نهایی در مورد رابطه با ارمنستان

نخست وزیر ترکیه در خصوص امضاء پروتکل با ارمنستان اظهار داشت پارلمان تصمیم نهایی را در رابطه با روابط با ایروان اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "ریانوواستی "، "رجب طیب اردوغان "، نخست وزیر ترکیه، امضاء سند عادی‌سازی روابط بین آنکارا و ایروان را مثبت ارزیابی کرد.
اردوغان در جلسه فراکسیون به رهبری حزب حاکم عدالت و توسعه اظهار داشت: ما این راه را آغاز کردیم، ولی تصمیم نهایی البته باید از سوی پارلمان اتخاذ شود.
روابط دیپلماتیک بین ترکیه و ارمنستان سال‌هاست متوقف شده و مرز مشترک بین دو کشور از سال 1993 بسته است. مناقشه قره‌باغ یکی از مسائل مهم مورد منازعه بین طرفن بوده است.
وزرای امور خارجه دو کشور روز شنبه پروتکلی را درباره برقراری روابط دیپلماتیک و توسعه همکاری‌های دو جانبه با یکدیگر به امضا رساندند که برای تصویب نهایی به پارلمان‌های دو کشور ارائه شده است. مجلس ترکیه 21 اکتبر بررسی این سند را آغاز می‌کند.
اردوغان در اظهارات خود بر تسریع روند حل مناقشه قره‌باغ تاکید کرد و آن را راهی برای کمک به عادی‌سازی روابط بین آنکارا و ایروان توصیف کرد.
نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: معتقدم که موانع بر سر راه حل مناقشه می‌توانند برطرف شوند، موضوع اصلی این است که شرایط از پیش تعیین شده‌ای وجود نداشته است.
وی اظهار داشت، دولت ترکیه تلاش خود را برای حل مشکلات موجود با ارمنستان به کار می‌گیرد. وی خاطر نشان کرد، آنکارا همواره سیاست به صفر رساندن مشکلات با همسایگان را در مواضع خود دنبال کرده است
.

/ 5 نظر / 10 بازدید
ashkan

سلام وب قشنگي داري اگه از وبم خوشت اومد لينکم کن من هم لينکت ميکنم دمت گرم منتظرتم

سعید

سلام علی جان.از حسن نظرتون و لطفی که نسبت به من و وبلاگم مبذول داشتین سپاسگزارم.براتون آرزوی موفقیت می کنم سعید

سعید

علی جان من شما رو با نامی که گفته بودین لینک کردم. سعید

Parande

به امید جهان سراسر صلح